Mažosios bendrijos pertvarkymas

MB pertvarkymo dokumentų rengimas. MB pertvarkymo klausimais konsultuojame Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba 8(682)31865. 
daugiau

Mažosiose bendrijose nebeišsitenka. Verslo žinios. 2013-09-24

thumb.66eb884bf200caa© UAB "Teisės ir finansų sprendimai" Mažoji bendrija (MB) yra ypač patogi forma verslui pradėti, tačiau šiam įsibėgėjus ima lįsti ir kai kurie jos trūkumai: sudėtinga pritraukti investuotojų ar pelnyti verslo partnerių pasitikėjimą. Todėl vis daugiau savininkų ryžtasi pertvarkyti įmones į uždarąsias akcines bendroves (UAB) ar renkasi kitas teisines formas.

Nuo 2012 metų rugsėjo 1 d. verslui buvo suteikta galimybė savo idėjoms įgyvendinti išbandyti naują verslo vykdymo formą - mažąją bendriją. Mažųjų bendrijų savininkai, sėkmingai startavę mažosios bendrijos pavidalu, dabar jau gali drąsiai vardinti šios teisinės formos privalumus ar trūkumus. Vieniems tai buvo puiki galimybė mažesniais kaštais pradėti vystyti smulkų verslą, kiti gi, startavę su mažąja bendrija, pasiekė tam tikrą verslo vystymosi stadiją, kuri pareikalavo išaugti iš mažosios bendrijos marškinių ir pasimatuoti didesnius, - uždarosios akcinės bendrovės apdarus.

Šiuo metu populiarūs startup'ai, dažnu atveju besisteigę mažųjų bendrijų pavidalu, sutaupė pradinėms steigimo investicijoms, tačiau, norint išeiti į plačiuosius vandenis, mažosios bendrijos forma dažnu atveju ėmė nebeatitikti lūkesčių. Suprantama, kad norint pritraukti investuotojų į bendrovę, privalai už tai manais pasiūlyti dalį įmonės, o tai paprastai atliekama perleidžiant tam tikrą kiekį įmonės akcijų. Taigi iš esmės norėdamas būti patraukliu investuotojui turi keisti savo verslo vykdymo teisinę formą, kad galėtum, pasiūlyti savo įmonės akcijų potencialiems investuotojams. Tad išauginę idėjas iki patrauklios būsimiems investuotojams, mažųjų bendrijų atstovai priversti persitvarkyti savo verslo plėtros užtikrinimo tikslais.

Dar viena iš neretai nurodomų persitvarkymo priežasčių - siekis įgauti didesnį verslo partnerių pasitikėjimą. Nepaslaptis, kad mažoji bendrija - didelių investicijų nereikalaujanti verslo forma (nereikalingas net minimalus įstatinis 10 000 kapitalas kaip yra uždarosiose akcininėse bendrovėse). Dėl šios priežasties susiduriama su kai kurių verslo partnerių skeptiška pozicija mažųjų bendrijų atžvilgiu, kuri deda pagrindą santykiams, grįstiems nepasitikėjimu. O be tiekėjų, pirkėjų ir kitų verslo partnerių pasitikėjimo sėkmingai veikti neįmanoma, susiduriama su problemomis dėl atidėjimų, dėl paskolų išdavimo ir panašiomis, tad iš tikrųjų neretam mažųjų bendrijų turėtojui tenka galvoti apie persitvarkymą. O tokia puiki galimybė verslui transformuotis į platesnes verslo formas yra ir numatyta pačiame Mažųjų bendrijų įstatyme. Kita vertus mažoji bendrija liko patraukli smulkaus verslo vykdymo forma, į kurią, pastebėtina, persitvarko nemažai individualių įmonių, vykdančių šeimos verslą.

Mažoji bendrija pagal teisės aktus, gali būti pertvarkoma į keletą verslo vykdymo teisinių formų, t.y., - akcinę bendrovę, uždarąją akcinę bendrovę, tikrąją ūkinę bendriją, komanditinę ūkinę bendriją, taip pat į kooperatinę bendrovę (kooperatyvą), individualią įmonę, žemės ūkio bendrovę, viešąją įstaigą. Pertvarkius bendriją, išlieka juridinio asmens tęstinumas, lieka tas pat įmonės kodas, pavadinimas, pasikeičia tik pati teisinė įmonės forma. Visos pertvarkytos mažosios bendrijos teisės ir pareigos pereina po pertvarkymo veiksiančiam juridiniam asmeniui.

Sprendimą pertvarkyti mažąją bendriją priima mažosios bendrijos narių susirinkimas kvalifikuota balsų dauguma, kartu priimami po pertvarkymo veiksiančio juridinio asmens steigimo dokumentai. Apie priimtą sprendimą pertvarkyti mažąją bendriją turi būti viešai paskelbta mažosios bendrijos nuostatuose nurodytame šaltinyje tris kartus ne mažesniais kaip 30 dienų intervalais arba paskelbta vieną kartą ir pranešta visiems mažosios bendrijos kreditoriams raštu. Sprendimą pertvarkyti mažąją bendriją patvirtinantis dokumentas turi būti pateiktas Juridinių asmenų registro tvarkytojui ne vėliau kaip pirmą viešo paskelbimo apie sprendimo priėmimą dieną. Nuo sprendimo pertvarkyti mažąją bendriją priėmimo dienos ji įgyja pertvarkomos mažosios bendrijos statusą.

Naujos teisinės formos juridinio asmens steigimo dokumentai įregistruojami Juridinių asmenų registre ir pakeičiami Juridinių asmenų registro duomenys po to, kai išrinkti (sudaryti) naujos teisinės formos juridinio asmens valdymo organai, sudarytas pertvarkomos mažosios bendrijos balansas, įvykdytos šiame įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytos su mažosios bendrijos pertvarkymu į naujos teisinės formos juridinį asmenį susijusios sąlygos ir Juridinių asmenų registro tvarkytojui pateikti įstatymų nustatyti dokumentai.

Pertvarkymas laikomas baigtu ir mažoji bendrija netenka pertvarkomos mažosios bendrijos statuso nuo juridinio asmens, kuris veiks po pertvarkymo, steigimo dokumentų įregistravimo Juridinių asmenų registre.

Svarbu pamineti, kad pertvarkant mažąją bendriją į uždarąją akcinę bendrovę, jos įstatinis kapitalas turi būti ne mažesnis už teisės aktų nustatytą minimalų kapitalą, t.y. 10.000 LT. Jeigu mažosios bendrijos turto neužtenka nustatytam minimaliam įstatiniam kapitalui sudaryti arba įsipareigojimai viršija turto vertę, mažosios bendrijos nariai turi teisę mokėti papildomus įnašus ir taip suformuoti būsimą UAB įstatinį kapitalą.